Region Parczewa to wspaniała okolica, którą bardzo łatwo odwiedzić. Dobre, regularne połączenie kolejowe, zarówno z Lublinem, jak i Warszawą pozwala znaleźć się w naszym regionie w zaledwie kilka godzin.
Trasa Warszawa-Parczew trwa tylko dwie i pół godziny. Aktualnie z Warszawy do Parczewa można dojechać pociągami o godzinie 8:21 oraz 17:22. To idealne godziny, aby wybrać się w nasze okolicy tuż po pracy lub na początek dnia.
W przypadku Lublina jest jeszcze lepiej. Codziennie kursuje kilka pociągów w obydwie strony a każdy z nich pozwala odwiedzić Parczew zarówno rano jak i po pracy. Warto się zastanowić nad wakacyjnym wypadem w lato – wystarczy wziąć rowery, zgromadzić znajomych i śmiało odwiedzić jedno z okolicznych jezior. Bez problemu można wynająć taksówkę, której numer widoczny jest na dworcu kolejowym i zamówić transport do miejsca docelowego.

Skoro wiemy, że łatwo się tu dostać, to dobrze również wiedzieć, co Parczew ma do zaoferowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pięć głównych powodów:
- Czysta natura i niska urbanizacja, a co za tym idzie święty spokój
- Ciekawa historia
- Bliskość jezior, lasów oraz parków
- Niskie ceny
- Rolniczy charakter
Po pierwsze: Czysta natura i niska urbanizacja, a co za tym idzie święty spokój
Jeśli jesteś na tej stronie w wyniku poszukiwań świętego spokoju i możliwości odcięcia się od zabieganej rzeczywistości, to ten punkt będzie dla Ciebie szczególnie istotny.
Okolice Parczewa to oaza spokoju. Lasy, ciche wsie, poranna mgła nad łąkami i bardzo często cisza. Po prostu cisza, tak rzadko spotykana w głośnych miastach. Możesz nie wierzyć, ale w momencie w którym tu przyjedziesz, poczujesz wyraźną różnicę oraz zauważalne odprężenie.
Szum liści w decybelach
Hałas w mieście w decybelach
Liczba zmartwień
Po drugie: Ciekawa historia
Parczew ma już prawa miejskie od 617 lat. To sporo historii. Przez kilkaset lat spotkało się tutaj wiele kultur, bywało wielu królów i odbyło się wiele ważnych wydarzeń.
Całokształt tych zdarzeń odbija się w pozostałych zabytkach – kompleksach pałacowych, budynkach, kościołach czy nawet pozostałych wioskach. Artykuły historyczne wspominają regularnie o powiecie Parczewskim już od 1415 r. Do najciekawszych zabytków należą:
Kompleks Pałacowy w Jabłoniu Dawna cerkiew w Paszenkach Zespół dworski w Milanowie Zabytkowa dzwonnica Bazylika Mniejsza w Parczewie Kościół św. Tomasza Brama kompleksu w Jabłoniu
Niestety, większość zabytków pochodzi z ostatnich trzech wieków – wiele historycznych, drewnianych budowli uległo zniszczeniu w czasie wojen, które niefortunnie często nawiedzały ten teren.
Lat tradycji
Zabytki
Po trzecie: Bliskość jezior, lasów oraz parków
Obszar Powiatu Parczewskiego w niemal 16,5%-ach stanowią obszary chronionego krajobrazu i pomniki przyrody. Tak wysoki wynik jest skutkiem skutecznej ochrony środowiska, tworzenia rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu czy otulin. Wyjątkowo cenny przyrodniczo jest Poleski Park Narodowy, którego część znajduje się na południu powiatu. który obejmuje rozległe obszary łąk, lasotundry i torfowisk.

Region Parczewa słynie również z jezior i lasów. Najsłynniejszym jeziorem jest Jezioro Bialskie, nazywane powszechnie „Jeziorem Białka” albo „Białką Parczewską”. Jezioro to ma 31 hektarów i stanowi w dzień doskonałe miejsce do wypoczynku z rodziną, podczas gdy wieczorem w sezonie otwartych jest kilka barów oraz dyskotek.
Jeziorem o charakterze mniej rozrywkowym a bardziej przyrodniczym jest Jezioro Obradowskie. Jezioro stanowi teren rezerwatu przyrody. Do chronionych gatunków flory występujących na terenie rezerwatu należą: wroniec widlasty, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, brzoza niska, wierzba lapońska, rosiczka okrągłolistna, rosiczka pośrednia, wawrzynek wilczełyko, kukułka krwista, kukułka szerokolistna, kruszczyk błotny, podkolan biały, bagnica torfowa, turzyca strunowa, gnidosz błotny, pływacz Brema oraz turzyca obła.
Warto podkreślić, że przez teren rezerwatu biegnie około 800 m ścieżki edukacyjnej, z czego 700 m stanowi kładka, z której można często zaobserwować bezpiecznie dzikie zwierzęta bez niepokojenia ich w naturalnym środowisku.
Unikalność lokalnej przyrody często kojarzona jest z Lasami Parczewskimi. Lasy te zajmują powierzchnię aż 136 kilometrów kwadratowych i słyną między innymi z aktywnej działalność partyzanckiej w okresie okupacji hitlerowskiej. W lesie dominują lasy iglaste. Na terenie tego kompleksu znajdują się trzy rezerwaty przyrody:
- Jezioro Obradowskie, wspomniane powyżej
- Królowa Droga
- Lasy Parczewskie
Oprócz tego, znajdują się tutaj również Park Krajobrazowy Pojezierze łęczyńskie oraz Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu. Potencjał turystyczny jest wykorzystywany poprzez utworzenie ścieżek tematycznych, o których można przeczytać w zakładce turystyka.
Po czwarte: Niskie ceny
Nie ma co ukrywać – nasza okolica jest nie tylko ładna i naturalna, ale również znacznie tańsza. Jest to rozsądna alternatywa dla tak popularnego city breaku – zamiast wizyty na weekend w Pradze czy Budapeszcie znacznie łatwiej oraz taniej odkrywać magię spokoju panującą na Polesiu Lubelskim. Jest to korzyść nie tylko dla zdrowia, ale również dla portfela.
Parczew
Gdańsk
Zakopane
Ceny noclegu w trzygwiazdkowym hotelu dla pary. Źródło: Booking.com
W sezonie letnim ceny, szczególnie lokali agroturystycznych są dużo niższe niż w lokacjach nad morzem. Oprócz tego mamy możliwość dotarcia tanim oraz wygodnym transportem kolejowym. Ceny gastronomii są również dużo niższe, w szczególności gdy porównamy nadmorskie ceny do lokalnych, urokliwych jezior.
Po piąte: Rolniczy charakter

Polesie, tak jak wschód Polski, od zawsze się kojarzy ze wsią i rolniczym charakterem. Wraz z postępującą urbanizacją kraju jest coraz mniej miejsc o prawdziwie wiejskim charakterze. Nie ma tutaj tak dużo turystów w bliskość rolników sprawia, że można posilić się prawdziwym, zdrowym oraz naturalnym jedzeniem.
Są to idealne warunki dla rozwoju agroturystyki – we wsi Hołowno można zobaczyć np. jak wyglądało dawno życie na wsi. Praktycznie każdy z nas, przynajmniej dwa pokolenia wstecz ma pochodzenie wiejskie i nie ma się tego wstydzić. Co więcej, warto wrócić do korzeni i przekonać się, czy są jeszcze miejsca, gdzie w magiczny sposób zatrzymał się czas.
Zdjęcia wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons uzyskane pod linkami:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/lubelskie/powiat_parczewski