Agroturystyka doskonale łączy się z aktywnym wypoczynkiem. Zwiedzenie lasów, spacerowanie w cieniu drzew, wycieczki rowerowe w czystym środowisku czy wypoczynek nad jeziorem to prawdziwe oderwanie od codzienności dla każdego znużonego tempem życia w wielkim mieście.
Bogactwo przyrody naszego regionu można zobaczyć na poniższym video.
Dla turystów pragnących poznać okoliczną przyrodę przygotowano kilka wcześniej przygotowanych tras. Trasy te można podzielić na ścieżki edukacyjne oraz trasy turystyczne.
Ścieżki edukacyjne
Ścieżka edukacyjna „Jezioro Obradowskie” – jej długość to 800 m, z czego ok. 700 m stanowi drewniana kładka prowadząca przez najciekawsze pod względem florystycznym fragmenty lasu i torfowiska. Elementem ścieżki jest platforma widokowa z pięknym widokiem na jezioro. Świat flory reprezentują tu rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin m. in.: brzoza niska, wierzba lapońska, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, kukułka krwista i szerokolistna, kruszczyk błotny, podkolan biały, bagnica torfowa, turzyca bagienna i strunowa. Można tu spotkać gnieżdżącego się w pobliżu orlika krzykliwego, bociana czarnego, żurawia i wiele gatunków reprezentujących ptactwo wodne. Do ścieżki bardzo łatwo dotrzeć zarówno rowerem jak i samochodem. W okolicy jeziora są też zadaszenia pod którymi można zjeść posiłek na świeżym powietrzu.
Ścieżka edukacyjna „Borek” położona jest w pobliżu Sosnowicy. Początkiem ścieżki jest miejsce postoju pojazdów oraz zadaszenie o powierzchni ok. 24 m2, wyposażone w stoły i ławy dla grupy ok. 20 osób oraz dwa wolno stojące komplety stołów z ławkami i koszami na śmieci. Całość została ogrodzona w celu uniemożliwienia parkowania samochodów poza miejscem wyznaczonym. Czas przejścia wynosi około 1,5 godz.
Ścieżka edukacyjna Bobrówka znajduje się w leśnictwie Jedlanka. Ścieżka okala staw młyński „Gościniec”, odtworzony w 2011 roku i łączącej miejsca po nieistniejących już młynach wodnych Kozera i Gościniec. Początek trasy wyposażony jest w obszerne miejsce postoju pojazdów, dużą, drewnianą wiatę z której jednorazowo może korzystać ok. 80 osób, oraz przygotowane miejsce na ognisko. Całkowita długość ścieżki to ok. 3,3 km., z czego ok. 1 km stanowi drewniana kładka wyposażona w barierki zabezpieczające, biegnąca przez wilgotniejsze tereny. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe.
Źródło:
http://www.parczew.lublin.lasy.gov.pl/obiekty-edukacyjne#.Xi83FiNCdhE

Oprócz ścieżek przyrodniczych w naszej okolicy sporo jest szlaków turystycznych. Szlaki te mają nie tylko walory przyrodnicze, ale również kulturowe i historyczne.
Szlak czerwony tzw. „partyzancki” (LU – 5515) – szlak ten dotyczy lasów parczewskich i ich walorów przyrodniczych oraz miejsc walk partyzanckich II wojny światowej. Początek zaczyna się w Parczewie, dalej szlak prowadzi nas obok rezerwatów:
Szlak zielony tzw. „leśny” (LU – 5516) – szlak przyrodniczy zaczynający się w Parczewie by następnie drogą polną zwaną „Gościńcem Ostrowskim” obok miejscowości: Sowin, Plebania Wola, Makoszka, Ochoża, przez Rezerwat „Lasy Parczewskie” doprowadzić nas do Białki.
Szlak Dzikiej Przyrody (czerwony) – Trasa została wyznaczona przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Regionalnego w Parczewie. Rozpoczyna się na parkingu przy Bazylice Mniejszej (znajduje się tu tablica informacyjna z mapą i dokładnym opisem przebiegu całej trasy). Dalej Alejami Jana Pawła II i ul. Wojska Polskiego w kierunku wsi Laski, a za nią, w miejscowości Pohulanka wąską, asfaltową drogą wjeżdżamy w kompleks Lasów Parczewskich. Na trasie ścieżki i w jej pobliżu położone są 4 rezerwaty przyrody: Jezioro Obradowskie, Torfowisko przy Jeziorze Czarnym, Królowa Droga i Lasy Parczewskie.
Mało uczęszczane drogi stanowiące szlaki turystyczne są idealnym motywem na wycieczkę rowerową – wystarczy rano wsiąść z rowerem do pociągu z Lublina aby już za godzinę przeżyć niezapomnianą przygodę w okolicach Parczewa. Więcej informacji o trasach rowerowych można znaleźć tutaj.
Źródła:
http://www.sosnowica.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=170
https://parczew.com/index.php/dla-turystow/aktywny-wypoczynek
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jedlanka_Nowa,Jedlanka_Nowa_30–fotopolska.eu(313530).jpg